SFGovAccessibility
Seal of the City and County of San Francisco
City and County of San Francisco

To view graphic version of this page, refresh this page (F5)

Skip to page body

Supervisor Elsbernd - About

Term

  • Appointed 08/05/04 - 01/08/05
  • Elected November 2004 for term January 2005 to January 2009
  • Elected November 2008 for term January 2009 to January 2013

Committee and Board Assignments:

Boards and Commissions

  • Representative on the Health Service System Board
  • Retirement Board

Occupation

  • Member, Board of Supervisors
  • Mayor Gavin Newsom's Liaison to the Board of Supervisors
  • Legislative Aide to Supervisor Tony Hall
  • Law Clerk in the office of the District Attorney
  • Co-Director of the Congressional Human Rights Caucus in the Office of Rep. Tom Lantos

Community and Civic Activities

  • Member of Saint Ignatius Alumni Association
  • Member of the University of California Hastings College of the Law Alumni Association
  • Volunteer Bar Exam Tutor
  • Volunteer Fundraiser for Saint Thomas More Parish
Last updated: 11/6/2012 11:55:20 AM